Контраст
Шрифт
Україна єдина #UAРАЗОМ

Увага! Просимо дотримуватися протиепідемічних заходів по профілактиці коронавірусної хвороби.

Як відрізнити депресію від поганого настрою?

Депресія може проявлятися підвищеною втомлюваністю за звичайного режиму праці. Також спостерігаються такі реакції, як підвищена дратівливість, несприйняття позитиву навколишнього світу – людині здається, що все проти неї, або ж сама стає байдужою до того, що відбувається навколо. Депресію можуть провокувати обставини, частіше її провокує так звана бездіяльність, коли людина відчуває, що вона не отримує те, що повинна, і що її життя – просто існування. Часто депресія повільно та непомітно охоплює розум і душу. Провокують депресію стресові ситуації. Часом люди не підозрюють, що з ними «щось не так», або, навпаки, цілком усвідомлюють наявність депресії.

Депресію можна переживати по-різному: хтось збуджений і страждає від неможливості заснути, а хтось настільки загальмований, що готовий спати на роботі, але при цьому страждає від безсоння вночі – його дратують найменші звуки, навіть ті, що десь далеко за вікном. У людини, яка страждає на депресію, змінюється соціальна поведінка. Вона може намагатися уникати людей, навіть тих, з якими у неї були найтісніші стосунки. Відчуваючи депресію, людина уникає тих, хто міг би їй допомогти. У стані депресії у неї збільшується нетерпимість, з’являються непритаманні їй риси характеру, хвороблива критичність. Переживання розладу завжди супроводжується кількома фізичними симптомами, а у декого вони можуть стати єдиними проявами депресії. Може підвищуватися кров’яний тиск, змінюється апетит, сон, з’являються неприємні відчуття в різних частинах тіла.
Існують різні форми та симптоми депресії, але всі вони знижують життєву енергію, погіршують здоров’я, змінюють апетит і сон, знижують концентрацію уваги, а, отже, й пам’ять. Депресія «не зважає» на національність, культуру, соціальний статус, стать, вік.
Клінічні наслідки депресії:
Імунітет людини знижується, перебіг наявних хвороб ще більше ускладнюється. Депресивні розлади вдвічі збільшують ризик виникнення захворювань серцево-судинної системи, інфаркту міокарда, сприяють розвитку остеопорозу. Страждає і нервова система. Депресія впливає негативно на пам’ять, концентрацію уваги та інші процеси мислення.
Надто впливає депресія на сприйняття болю. Людина, яка страждає від хронічного болю у суглобах чи спині, у період депресії відчуває його посилення. Чимало людей, категорично заперечуючи наявність депресивного стану, скаржаться на різноманітний незрозумілий біль.
Найпоширеніші маски депресії такі:
Болі в животі. Лікування у терапевтів і хірургів не приносить полегшення. Головний біль. Знеболювальні засоби майже неефективні. Хворим встановлюють діагноз «мігрень» або «вегето-судинна дистонія». Роками лікуються без ефекту.
Лицьовий біль. Імітує невралгію трійчастого або язико-глоткового нервів, хвороби скронево-нижньощелепного суглобу, зубів.
Кардіалгія. Результати кардіограми не відповідають скаргам хворого. Серцеві препарати зменшують біль, але не знімають його повністю.
Болі в суглобах. Рентгенологічна картина не відповідає характеру скарг хворого. Зона болю не відповідає зоні ураження нерва або суглоба.
Безсоння. Характерне раннє прокидання. Хворий прокидається з відчуттям, що вночі погано відпочив, з огидою до їжі снідає і, приїхавши на роботу вже втомленим, потребує відпочинку, чашки міцної кави або чаю. Пік активності такої людини – 12 годин дня, але до двох годин працездатність падає. До кінця дня, відчуваючи сильну втому, часто все ж таки не може заснути до глибокої ночі. На ранок ситуація повторюється.
Фобія. Страх з одночасним розумінням хворим його безпідставності. Часто – страх смерті від зупинки серця, СНІДу, інсульту. Панічні атаки. Страх посилюється вночі і вранці, зменшується в другій половині дня.
Сексуальні розлади. Сексуальні розлади – одна з перших ознак депресії.
Емоції притаманні кожній людині. Чим більше людина пізнає, тим розвиненішою вона стає. Нехай це не дивує, але чим більше стресів, тим більш стійкою є нервова система. Всі великі люди пережили і пізнали безліч емоцій, а, отже, і стресів. Як відомо, і «погані» люди вміють робити хороші вчинки, самі того не підозрюючи. Негативні емоції спонукають людей до вчинків і дій, які змінюють їхнє життя на… позитив.

(с) 2024

Запис до лікаря